Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForumiLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The.Timmi
..Administrator..
..Administrator..
The.Timmi


Numri i postimeve : 419
Age : 30
Vendodhja : www.Alba-oNe.tK
Registration date : 25/10/2008

GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA Empty
MesazhTitulli: GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA   GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA Icon_minitimeSat Oct 25, 2008 2:01 pm

GSM (Global System for Mobile Communications)
GSM është standardi ndërkombëtarë për komunikim digjital mobil. Përdoret në shumë shtete dhe dedikohet për tranmision të zërit. GSM gjithnjë e më shumë përparohet me teknologji të re për bartjen e të dhënave. Rrjeti 900 Mhz, është si një standard i telefonisë mobile në botë.


GPRS (General Packet Radio Services)
Mundëson bartje të shpejtë të dhënave nëpërmjet GSM rrjetit dhe shpesh konsiderohet si gjenerata 2.5 e telefonisë mobile. GPRS mundëson shpejtësi për t'u lidhur me WAP ose Internet.


EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution)
EDGE paraqet GSM rrjetin të përparuar duke ofruar shpejtësi më të madhe në transmisionin e të dhënave, përdorim të aplikacioneve të reja dhe kapacitet më të madh për përdoruesit.



UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)
UMTS është teknologjia e gjeneratës së tretë. Në raport me GSM rrjetin, UMST mundëson edhe video thirrje. Bartja e të dhënave bëhet me shpejtësi prej 384 kb/s për download dhe 64 km/s për upload.



HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access)
HSDPA është protokol komunikacioni në UMTS rrjetet i cili ofron shpejtësi edhe më të madhe, më shumë kapacitet me vonesa të zvogluara. Në Download shkon deri 1.8 Mb/s kurse upload deri 384 Kb/s.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://presheva.albanianforum.net
 
GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Alba-oNe Forums BOXI :: Telefona Mobil / Pocket PC-
Kërce tek: